
Bragă "La Bairam", este produsă după o reţetă veche de 100 de ani, la Drobeta Turnu Severin.

Bragă "La Bairam" apartine producatorului Oprescu I. Ion Î.I., situat Mun. Drobeta Turnu-Severin, Str. Traian, Nr. 130, Cod Poștal 220148, Județul Mehedinți. Este descrisa in Catalogul produselor si activitatilor certificate, ca o băutură răcoritoare, cu gust plăcut, dulce-acrișor, care se obține prin fierberea cu apă a făinii de grâu și porumb. Este un lichid opalescent, cu sediment, cu particule fine în suspensie, de culoare gălbuie. Domnica Oprescu provine dintr-o celebră familie de comercianți severineni. Membrii acesteia produc bragă, baclava, sugiuc şi fursecuri de mai bine de 80 de ani. Bunicii femeii au venit din Albania şi au deschis o mică afacere, iar tradiţia s-a păstrat din generaţie în generaţie. Braga ajunge şi în alte oraşe din ţară sau chiar în străinătate.

Braga este o băutură tradițională fermentată, slab alcoolizată. Are o consistență ușor vâscoasă și este considerată băutură răcoritoare naturală, energizantă și probiotică. Seamănă cu un borș mai tulbure, nu acru, ci dulce. Braga are numeroase beneficii: ajută digestia (conține bacterii și drojdii benefice pentru sistemul digestiv, fermenți naturali și acid lactic); este energizantă, bogată în carbohidrați complecși, care dă un plus de energie fără să fie agresivă cu stomacul; este hidratantă, ideală în zilele calde sau după efort fizic.

Braga are originile în Mesopotamia de acum 8.000-9.000 de ani. Istoricul grec Xenophon aminteşte că braga se fabrica în Anatolia de est în anul 401 I.Hr. şi era păstrată în borcane de pământ ars, îngropate în pământ. A avut perioada de glorie în timpul Imperiului Otoman, când fabricarea bragăi a devenit una din principalele îndeletniciri, mai ales la începuturile imperiului. În secolul XIX, braga albaneză, dulce şi nealcoolică, preferată la Palatul Otoman, a crescut în popularitate. În 1876, fraţii Haci Ibrahim şi Haci Sadik au înfiinţat o brăgărie în Instanbul, în districtul Vefa, foarte aproape de centrul de distracţii Direklerarasi. Braga produsă de ei, densă şi cu gust dulce, a devenit faimoasă în oraş. Compania este condusă acum de stră-stră-strănepoţii celor doi.
